Шабастівка



Приєднуйтесь до форуму! Це швидко і просто!

Шабастівка

Шабастівка

Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Форум односельчан


    Козацький край

    Admin
    Admin
    Admin


    Кількість повідомлень : 488
    Дата реєстрації : 19.09.2014

    Козацький край Empty Козацький край

    Повідомлення автор Admin Чт Жовт 23, 2014 1:55 pm

    «Мамаєва Слобода» запрошує 24 березня 2012 р. на реконструкцію бою козаків полковника Івана Богуна проти корпусу Речі Посполитої


    Дата події: 24 березня 2012 року

    Козацький край AapMb


    Навесні 1653 року каральний експедиційний корпус польського магната Стефана Чарнецького раптово вдерся на територію козацької Держави Богдана Хмельницького. Першим його зустрів буферний (прикордонний) Кальницький (Вінницький) полк, на чолі якого стояв Іван Богун. Шляхетські панцирні хоругви Речі Посполитої нараховували більше 15 000 шляхти та німецьких ланцкнехтів.

    Ранньою весною, коли майже всі козаки були по домівках, заскочений зненацька полковник Іван Богун зумів мобілізувати лише чотириста козаків. Таким чином, на одного козака приходилось близько сорока польських жовнірів та німецьких найманців. Маючи такий маленький загін козаків полковник Іван Богун, будучи неабияким стратегом, прийняв єдине правильне рішення - відступати «Чорним шляхом» у напрямку Умані.

    На півдорозі до Умані, де в той час зосереджувались головні сили козацької Держави, на відстані одноденного кінного переходу від полкового містечка Кальник (тепер село Іллінецького району Вінницької області), обіч «Чорного шляху», над річкою Конилкою, здавна стояло козацьке містечко – Монастирища (тепер Монастирище).

    На той час містечко було добре укріпленою фортецею, оперезане численими вовчими ямами, шанцями, ровами та частоколом, головним опорним пунктом фортеці був замок. Укріплення козацької твердині стояли на узвищі природного мису, оточеного з трьох сторін урвищами ярів, по яких з південного та північного боку серед боліт протікала річка Конилка зі своєю притокою.

    На пагорбі протилежного берега річки Конилки , також оточеному крутими ярами, знаходилась укріплена палісадом фортеця козацької слободи Аврамівка. Саме за її оборонними валами Іван Богун завбачливо розташував частину своєї кінноти. Таким чином, панцерні хоругви Стефана Чарнецького могли приступитись до Монастирищенської фортеці лише із рівнинної місцевості західного боку, яка зараз називається Завалля. Запеклі бої під Монастирищами між карателями та козаками розпочались 20 березня і тривали без зупинку дві доби.

    Із середини фортецю захищала Цибулівська сотня Уманського полку сотника Дрозденка та частина кінноти Івана Богуна. Після дводенного штурму, як пише Самійло Величко, поляки підпалили в кількох місцях частокіл, підпалили також і замок. В ночі під прикриттям диму, що густо застеляв фортецю та околиці, Іван Богун вивів частину кінноти з Аврамівського укріплення.

    Цей невеликий козацький підрозділ одягнув на себе кожухи, вивернуті по-татарськи вовною наверх і зайшов через сусіднє козацьке село Нове Місто до поляків у тил, використавши «Галайову греблю», котра через глибокий яр сполучала село із фортецею. Ось як пишуть про це учасники тієї битви – польські шляхтичі В.Каховський та Твардовський: «Військо вдерлось в міські пригороди, уже захопили фортечний вал, уже сотник Дрозденко був убитий, уже повидирали кілля (частокіл валу).

    Всі сподівались, що місто ось-ось буде захоплено…». Шляхтич Твардовський також пригадав, що після несподіваної появи Івана Богуна лише з кількома десятками козаків в тилу, які з татарськими хижими криками та завиванням, навально вдарили розпашілим від бою польським хоругвам у спину: «Наші, як ошпарені, кинули свої обози і вантажі, поранених і хворих. Тікали так, що за ніч сім миль пробігли…».

    Шлях втечі коронного війська проходив через козацьку слободу Летичівку та густий дубовий ліс. В продовж п’ятнадцяти кілометрів вся дорога в сторону сотенного містечка Цибулів, якою «до лясу» дременули поляки, рясно була вкрита, посіченими на пень, тілами німецьких найманців та польських гонорових карателів… Самійло Величко сповіщає, що поляки панічно тікали в сторону містечка Цибулів (Черкаська обл.) і називає втрати поляків 6 тисяч убитими, та обоз, який вони кинули під Монастирищами.

    З Умані на допомогу Івану Богуну із кількома полками спішив сам Гетьман Богдан Хмельницький, проте запізнився. Довідавшись про блискучу перемогу козаків під орудою Івана Богуна – «Був дуже задоволений і реготав з польської шляхти».

    Гора, на якій після боєвиська стояло Запорозьке Військо, поруч із Монастирищенською фортецею й донині називається Кошовою. Тобто горою, де розташовувався козацький Кіш (табір).

    Принагідно хочемо нагадати, що 28 січня 2012 року на «Мамаєвій Слободі» вже була відтворена «Дрижопільська битва» під Охматовим 1655 року (Жашківський р-н Черкаської обл..). Тож продовжуючи традицію нагадування сучасникам про славні перемоги козацької доби, сповіщаємо, що з нагоди перемоги козацького загону Кальницького (Вінницького) полковника Івана Богуна, що відбулась 20-21 березня 1653 року під Монастирищами (тепер районний центр Черкаської області), козацьке селище «Мамаєва Слобода», з метою збереження історичної пам`яті наших прадідів – лицарів Війська Запорозького Низового, продовжує реконструювати битви, в яких запорожці здобували перемоги, обстоюючи Незалежність України.

    Тож, року Божого 2012, місяця березня, числа 24 о 12-00 розпочнеться реконструкція бою козаків Івана Богуна проти карального корпусу Речі Посполитої. Відтворення драматичних подій березня 1653 року відбудеться за участі козаків «Мамаєвої Слободи» та польської діаспори в Києві. Польську діаспору представлятиме пан Ян Погожельський, що у ролі магната Стефана Чарнецького очолюватиме польських «крилатих гусар» та жовнірів панцирної хоругви. Козацьку фортецю Монастирища оборонятимуть козаки «Мамаєвої Слободи» на чолі з козаком Левушківського куреня Війська Запорозького Низового - Костянтином Олійником та підрозділом реєстрових козаків Печерської сотні Київського полку під керівництвом отамана Олександра Харченка.

    Роль полковника Івана Богуна дісталась наказному отаману Олегу Юрчишину. Його ж козаки, переодягнені у вивернуті по-татарськи кожухи, як і тоді в березні 1653 року, «раптово» вдарять у тил «крилатим гусарам» Стефана Чарнецького…

    Реконструкція бою триватиме кілька годин. Серед хмар диму, що покриватиме козацьку фортецю ревітимуть гармати, стрілятимуть мушкети та пістолі, козаки сходитимуться врукопаш із польськими жовнірами…

    Панове товариство! Приміщення моєї школи розташовувалось на «Кошовій горі». Тож кожного ранку, простуючи на уроки дорогою по якій тікали ляхи до лісу, я думками переносився в далеке минуле мого козацького Монастирища. Дід показував мені козацьку криницю, що знаходилась у дубовому лісі на півдорозі між Цибулевом та Монастирищами. За давніми переказами, коли надходив тривожний сигнал із «Чорного шляху», саме ця криниця слугувала збірним пунктом для козаків під час зборів на війну.

    Найперші згадки про українське козацтво з`явилися в Західній Європі на рубежі XV-XVI ст. Одна з таких писемних згадок про козаків зустрічається в «Генуезькій хроніці» ще за 1474 рік. Як свідчать тогочасні літописці, найперші козацькі слободи розташовувались на межі з «диким степом», обіч сумновідомого татарського «Чорного шляху», вздовж річки Тясмин, що біля Чигирина, річки Ташлик, що біля Сміли, а також річок Конилка та Гірський Тікич неподалік Умані.

    Отож, колиска всього козацтва знаходиться на території сучасної Черкаської, Вінницької та Київської областей України. Недарма ж, укладаючи карти Європи, західноєвропейські картографи XVI- XVIІ ст.. вказували на них латиною: «Ucrania – terra cossacorum», що означає: «Україна – земля козаків».

    Французький інженер-картограф Гійом ле-Васер де-Боплан, напередодні повстання Богдана Хмельницького, укладаючи Генеральну карту України, описує підкову козацьких фортець та слобід, що розташувалась між північним та південним розгалуженнями татарського «Чорного шляху», вздовж річок Гірський Тікич, Конилка та Соб. Тепер це території Монастирищенського та Жашківського р-ну Черкаської області та Іллінецького та Погребищенського р-н Вінницької області.

    Південне та Північне розгалуження ординського «Чорного шляху» сполучались як раз за селом Коритня Монастирищенського р-ну. Крім Коритні, на густозаселеній козаками території теперішнього Монастирищенського району, на карті Боплана позначена козацька слобода - Княжа Криниця, слобода – Полонне, слобода – Івахнова Гребля, слобода – Цибулів, фортеця – Зубрік (тепер Зюбриха), слобода – Терлиця, фортеця в селі Аврамівка та фортеця в містечку Монастирище.

    За кілометр від слободи Терлиця, розташовується давнє козацьке село Левухи. Саме тому козаки які мешкали на цій території, йдучи на Січ, записувались до Левушківського куреня Війська Запорозького Низового. Козаки, які ж мешкали північніше Монастирища, записувались до Конелівського куреня Війська Запорозького Низового (тепер село Конела, Жашківський р-н, Черкаської обл..).

    Територія Монастирищенського р-ну в часи існування Держави Богдана Хмельницького була розділена між двома полками: Кальницьким (Вінницьким) та Уманським. Північно-східна частина району постачала козаків до Цибулівської, Бузівської (село Бузівка, Жашківського р-ну), Бутянської (село Ботвинівка, Христинівського р-ну) та Івангородської (село Івангород, Христинівського р-ну) сотень Уманського полку.

    Південно-західна ж частина Монастирищенського р-ну постачала козаків до Терлицької (село Терлиця) та Балабанівської (село Балабанівка, Іллінецького р-ну Вінницької області) сотень Кальницького полку. Кальницький полк був заснований у 1648 році на початку великого повстання Богдана Хмельницького. Полковником Кальницького полку був Іван Богун.

    Під час складання реєстру Війська Запорозького Низового 1649 року до Кальницького полку було вписано 2050 козаків. Кальницький полк призначався для прикриття північного та південного розгалужень «Чорного шляху» від татар та з боку військ Речі Посполитої. Кальник, що згадується як полкове місто в 1649 році, на жаль тепер є звичайним селом Іллінецького р-ну Вінницької області і розташовується на річці Соб (ліва притока Південного Буга).

    В часи Радянського Союзу міста козацької слави, а особливо полкові та сотенні, навмисне зазнавали «історичного забуття» та робились другорядними. Таким чином, ідеологи нової імперії позбавляли людей уваги до власної героїчної козацької історії. Дуже прикро, але не всі козацькі слободи та містечка позначив на карті французький інженер-картограф Гійом ле-Васер де-Боплан. І тепер читаючи історію сіл Монастирищенського району Черкаської області, здебільшого знаходиш відомості про їх заснування польськими магнатами на початку XVIII ст.., хоча їх справжня історія, як прикордонних козацьких слобод, набагато давніша.

    Напередодні повстання Богдана-Зиновія Хмельницького на території Монастирищенського району мешкало щонайменше 3 000 козаків та їх родин. Козацькі залоги розташовувались по берегах річок Конилка, Гірський Тікич та Соб у незначній віддаленості від татарського «Чорного шляху», який ніс українцям щохвилинну небезпеку полону, смерті, рабства, руїни. Козаки кожної із сотень розселялись не більше ніж 50 кілометрів від нього, тобто на відстані одноденного кінного переходу. Тож у випадку тривоги, козак протягом однієї доби міг дістатись до пункту збору.

    Бо план позначав на своїй карті лише головні, як він вважав, опорні пункти козацтва. Тому на карті не позначені такі давні козацькі села та слободи Монастирищенського р-ну Черкаської обл.. як: Завалля, Аврамівка, Летичівка, Бачкурине, Княжики, Зарубинці, Сарни (Охрімів), Попудня, Шабастівка, Половинчик, Княжа Криниця, Леськове, Петрівка, Матвіїха, Шарнопіль, Теолин (Телгин), Нове Місто та багато сотень козацьких хуторів, назви власників яких стерлись під час колективізації 30-х років минулого століття.

    Користуючись нагодою реконструкції бою козаків Івана Богуна проти набагато численнішого карального корпусу Речі Посполитої, я звертаюсь до своїх земляків з проханням осмислити уроки національно-визвольної боротьби козацької доби й запитати Вас, панове правнуки козаків, словами Т.Г.Шевченка:

    За що ж боролись ми з ляхами?
    За що ж ми різались з ордами?
    За що скородили списами
    Московські ребра?

    Давайте не будемо байдужими до історії рідного краю.
    З серця столиці України – селища «Козака Мамая», щиро по-козацьки, запрошую вихідців із Монастирищенського району Черкаської області та Іллінецького району Вінницької, спільно з козаками «Мамаєвої Слободи» 24 березня 2012 року відзначити перемогу славного полковника Івана Богуна.

    З належною шанобою Костянтин Олійник
    Козак Левушківського куреня Війська Запорозького Низового
    Генерал-Хорунжий українського козацтва.

    «Всі народи, що живуть на світі, завжди боронили і боронитимуть вічно життя своє, свободу і власність; і навіть найнижчі на землі тварини, які суть звірина, худоба і птаство, боронять становище своє, гнізда свої і немовлят своїх до знемоги; і природа з волі Творця всіх і Господа дала їм різне для того знаряддя в самих членах їх» (Богдан-Зиновій Хмельницький)

    «Ой полети, галко, ой полети, чорна, да й на Січ риби їсти; Ой принеси, галко, ой принеси, чорна, від Кошового вісті…»

    http://turline-ua.blogspot.com/2012/03/24-2012.html
    Admin
    Admin
    Admin


    Кількість повідомлень : 488
    Дата реєстрації : 19.09.2014

    Козацький край Empty Re: Козацький край

    Повідомлення автор Admin Ср Травень 08, 2019 9:59 pm

    Назва у поселення явно татарського походження: слово «шабаш» на цій мові означає кінець чогось - бою, роботи, шляху. В сиву давнину неподалік від поселення Оратів пролягав Чорний шлях. Ось і шабашили тут татари, тобто зупинялися тут для розбою.

    Уцілілі поселенці вийшли із лісів і осіли в нижній течії безіменної притоки Гірського Тікича, започаткувавши Шабаштівку, яка згодом стала Шабастівкою. Коли це сталося — прямої відповіді немає. З'явилось село на початку 1700 — років, в 1754 році засновано Богословську церкву 5 класу, якій виділено 61 десятину землі та хутір.

    В 1900 році в Шабастівці було 242 двори, 1505 жителів. Поміщик Олексій Красицький мав 870 десятин, селяни — 877.

    Козацький край Szabas10
    Маєток поміщика Олексія Красицького


    Admin
    Admin
    Admin


    Кількість повідомлень : 488
    Дата реєстрації : 19.09.2014

    Козацький край Empty Re: Козацький край

    Повідомлення автор Admin Нд Груд 10, 2023 2:18 pm

    Козацький край 40875710


    Картина "Бій Богуна з Чарнецьким під Монастирищем в 1653 р." Художник Микола Самокиш. Полотно, олія. 1931 р.

    У 2023 р. виповнилося 370 років видатній перемозі українських козаків на чолі зі славетним Іваном Богуном під Монастирищем. Це була одна з найславніших перемог української зброї. На жаль, битва під Монастирищем є досить маловідомою серед широкого загалу незважаючи на те, що в ній брав участь Іван Богун. Під керівництвом легендарного полковника 3-4 тисячне козацьке військо розгромило 15 тисячне польське військо на чолі зі Стефаном Чарнецьким.

    На початку березня 1653 року армія Чарнецького увійшла в межі України-Гетьманщини й одразу захопила містечка Липовець та Погребище. Іван Богун зібравши близько 3-4 тисяч козаків, прийняв рішення підступити до Монастирища (нині Уманський район, Черкаська область) і дати там полякам бій.

    21 березня поляки обложили місто і почали штурм, проте захопити його вони не спромоглися. На другий день Чарнецький зробив відчайдушну спробу взяти його, поляки були відкинуті, але сам Стефан дістав тяжке поранення. Богун в ніч після бою непомітно виводить три тисячі козаків з міста; половині наказує переодягнутися в татарський одяг і наступати, а сам з іншою половиною вдарив у тил ворога. Поляки, впевнені, що надійшло підкріплення, почали в паніці тікати. Про цю поразку один з літописців написав, що військо Речі Посполитої тут «велику шкоду і сором свій побачило і пізнало».

    Ось як пишуть про це учасники тієї битви – шляхтичі Речі Посполитої Каховський та Твардовський: «Військо вдерлось в міські пригороди, уже захопили фортечний вал, уже сотник Дрозденко був убитий, уже повидирали кілля (частокіл валу) всі сподівались, що місто ось-ось буде захоплено…».

    Твардовський також пригадав, що після появи Івана Богуна з козаками в тилу, які були переодягнені в вивернуті вовною наверх кожухи (подібно до татар) та кричали по-татарськи: «Наші (поляки), як ошпарені, кинулися тікати, залишили не тільки місто з усією здобиччю, але навіть свій обоз, поранених і хворих, так що за цю ніч сім миль пробігли».

    Самійло Величко сповіщав, що поляки панічно втекли в сторону козацького сотенного містечка Цибулів і озвучив втрати поляків шість тисяч убитими, та весь обоз.

    Ірина Мінова

    Спонсорований контент


    Козацький край Empty Re: Козацький край

    Повідомлення автор Спонсорований контент


      Поточний час Чт Лист 21, 2024 12:32 pm